Ogrzewanie podłogowe – opinie za i przeciw

Ogrzewanie podłogowe to technologia budząca wiele emocji, równie często zachwalana co ganiona. W niniejszym artykule postaramy się omówić zalety i wady wodnego ogrzewania podłogowego oraz zmierzyć się z popularnymi mitami na jego temat.

Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, że wady wodnego ogrzewania podłogowego funkcjonujące w obiegowej opinii nie występują przy prawidłowo zaprojektowanej oraz wykonanej, instalacji grzewczej i termoizolacji budynku.
Większość problemów z wodną podłogową instalacją grzewczą, wynika z jednego z dwóch lub z obu wymienionych poniżej błędów:

a) Zła izolacja termiczna – zła izolacja powoduje, że obiekt się szybko wychładza, ucieka z niego dużo ciepła, więc konieczne jest dostarczenie dużej ilości energii cieplnej.

b) Nie prawidłowo wykonana instalacja. Zbyt mała ilość rury grzewczej na m2 powierzchni, podłogi wymusi konieczność wtłoczenia do rury wody o wyższej temperaturze, co zaowocuje miejscowym przegrzewaniem podłogi. To najczęściej wtedy wyczuwa się dyskomfort "gorącej podłogi", co może u niektórych osób prowadzić do problemów z krążeniem lub innych dolegliwości.

Możliwy jest również splot tych dwóch czynników. Jednak przy prawidłowo wykonanej instalacji w dobrze izolowanym budynku temperatura podłogi jest na optymalnym poziomie.

 

Komfort cieplny
Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe, przy jednoczesnej poprawnej i odpowiednio dobranej termoizolacji, pozwalają zapewnić bardzo wysoki komfort cieplny. Poznieważ nasze samopoczucie pogarsza się przy dużych różnicach temperatury, źle się czujemy siedząc zarówno przy gorącym grzejniku, jak i zimnej szybie czy ścianie. Duża powierzchnia grzejnika, w tym przypadku podłogi, pozwala na jego realnie niższą temperaturę. Ogrzewanie podłogowe zapewnia najkorzystniejszy komfort cieplny. Temperatura powietrza jest niemal stała w obrebie całego pomieszczenia, nie występują duże różnice temperatur zależne od wysokości, czy odległości od grzejnika. Ponadto nasze postrzeganie ciepła zależy również od wysokości. Przykładowo silnie odczuwamy jeżeli przy podłodze utrzymuje się niższa temperatura, - mówi się wówczas że "ciągnie od ziemi". W przypadku ogrzewania grzejnikowego gorące powietrze ogrzewane do relatywnie wysokich temperatur unosi się pod sufit, gdzie w miarę schładzania obniża się. Tworzy się w ten sposób odczuwalna różnica temperatur pomiędzy sufitem a podlogą. Takie rozmieszczenie stref wysokiej i niskiej temperatury jest niekorzystny ze względu na nasze samopoczucie. W przypadku ogrzewania podłogowego, podłoga jest jedynie o 2-3 stopne cieplejsza od otaczającego nas powietrza. Dzięki tak małej różnicy temperatur nie odczuwamy dyskomfortu spowodowanego zbyt ciepłą podłogą. Temperatura naszego ciała ma około 36.6º C, podczas gdy podłoga z działającym ogrzewaniem podłogowym  pomiędzy 22-25º C, dlatego w odniesieniu do nas jest ona dość chłodna.Idealnym połączeniem termoizolacji budynku i ogrzewania podłogowego jest zapewnienie takiego odczucia temperatury podłogi gdzie nie wyczuwamy że jest ona grzejnikiem, a równocześnie stojąc na niej nie "ciągnie od podłogi". Fakt, że temperatura w strefie przypodłogowej nie jest tak niska, wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Komfort cieplny, który daje podłogówka jest nie do przecenienia również dla naszych dzieci, które spędzają bardzo dużo czasu leżąc, raczkując i bawiąc się na podłodze.

 

Ustawność pomieszczenia
Warto również uwzględnić lepszą ustawność pomieszczenia, którą daje ogrzewanie podłogowe. Fakt, że na ścianach nie wiszą grzejniki daje nam o wiele większą dowolność w ustawianiu mebli np. biurek (grzejnik często znajduje sie pod oknem) czy łóżek, które nie powinny się znajdować zbyt blisko grzejników. Trendy występujące w architekturze dążą do zastosowania dużych przeszkleń w budynkach np. HS lub dużych wieloskrzydłowych okien tarasowyc. Często nie ma możliwości umieszczenia grzejników pod oknami i konieczne jest zajmowanie ścian wewnętrznych, co jeszcze bardziej ogranicza ustawność pomieszczenia i utrudnia aranżację wnętrza, niekiedy zastosowanie grzejników jest wręcz nie możliwe, tym bardziej że większość ekonomicznych systemów grzewczych jest systemami niskotemperaturowymi co zmusza do zastosowania dwu- trzykrotnie większych grzejników w celu utrzymania tej samej mocy grzewczej.

 

Okładziny podłóg – czyli co można położyć na podłogówce
Często słyszy się, że na podłogówce powinno układać się kamienie, płytki i inne materiały dobrze przewodzące energię cieplną, a nie powinno się układać deski podłogowej, paneli czy wykładzin dywanowych. Doświadczenia nasze i naszych Klientów w żadnym razie nie potwierdzają tego toku rozumowania. Zrealizowaliśmy inwestycje, w których inwestorzy układali na podłogówce grube wykładziny dywanowe czy deski podłogowe i wszystko prawidłowo działa. Przy dobrej izolacji posadzki, energia cieplna dostarczana przez instalację grzewczą, natrafia na zdecydowanie wyższą barierę w dół (pod budynek) niż w górę (do pomieszczenia), dzięki temu nawet okładzina, która gorzej przewodzi ciepło nie wpływa negatywnie na możliwość ogrzania budynku. Funkcjonuje również obiegowa opinia, że przy tym rozwiązaniu nie można stosować drewnianej deski podłogowej. To także jest błędnym założeniem. Każdy producent desek podłogowych produkuje deski lite i klejone. Deski lite faktycznie nie powinny być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym, jednak deski klejone warstwowo są przeznaczone do stosowania wraz z podłogówką.
Jedyną okładziną podłogową której nie należy stosować przy ogrzewaniu podłogowym, jest lita deska drewniana, lub parkietowa. W tym przypadku słoje podgrzewane od dołu mogą się wyprężać co spowoduje tak zwane "łudkowanie" się podłogi.

 

Problemy ze snem
Kolejny często spotykany zarzut kierowany pod adresem, ogrzewania podłogowego to "problemy ze spaniem". Podstawą dyskomfortu może być jeden z dwóch powodów:
 

a) Wysoka temperatura podłogi i fakt że znajdujemy się bliżej niej niż podczas typowej aktywności dziennej. Jednak w sypialniach zazwyczaj utrzymujemy temperaturę niższą niż w innych częściach budynku, najczęściej około 20C, przy tak niskiej temperaturze podłoga oddaje minimalne ilości energii przez wypromieniowanie i nie wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Warto tu również pamiętać o tym że standardowy grzejnik jest dużo cieplejszy i również może powodować dyskomfort.

b) Suchość powietrza, faktycznie nasze obserwacje wykazały że przy ogrzewaniu podłogowym powietrze jest nieco suchsze niż zazwyczaj dla niektórych może być to powodem gorszego samopoczucia. W niektórych realizacjach nasi klienci z tego właśnie powodu decydowali się na ogrzewanie mieszane. W strefie nocnej, stosowano ogrzewanie grzejnikowe, natomiast pozostała część domu była ogrzewana przy pomocy podłogówki.
 

Alergie i kurzenie
Kolejna opinia mówi o tym że ogrzewanie podłogowe jest nie korzystne dla alergików. Z uwagi na fakt że podłoga jest elementem grzejnym wiąża się dwie konsekwencje, są dużo mniejsze szanse na rozwój pleśni i grzybów oraz występuje dużo mniejsza konwekcja powietrza. Ponieważ jest tak mała różnica pomiędzy temperaturą powietrza i grzejnika ( podłogi) pionowy ruch powietrza jest powolny, a to z koleji powoduje że unosi się z ziemi zdecydowanie mniej drobin. Oba te fakty sprawiają że prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe na pewno nie jest szkodliwe dla alergików.  Na podstawie rozmów z naszymi klientami, po wielu realizacjach w których było tylko ogrzewanie podłogowe, nikt z nich nie stwierdził problemów z kurzem. Dowodem na to, że ogrzewanie podłogowe nie ma wpływu na unoszenie się kurzu jest fakt, że zbiera on się pod schodami zarówno w domach z ogrzewaniem podłogowym jak i grzejnikowym. Jest to spowodowane tym,  że pod schodami nie chodzimy i w związku z tym nie występuje tam ruch powietrza.

 

Bezwładność termiczna
Charakterystyczna cechą ogrzewania podłogowego, jest duża bezwładność termiczna. Oznacza to że zarówno wygrzanie, wyziębionego budynku jak i jego studzenie zabiera relatywnie dużo czasu. Ponieważ "grzejnikiem" jest cała podłoga, ma ona zdolność akumulacji duzej ilości ciepła. Innymi słowy by ogrzać dom musimy najpierw ogrzać podłogę i podobnie obniżenie temperatury nie nastąpi momentalnie i trwać będzie od kilku do kilkunastu godzin. Dlatego właśnie w przypadku ogrzewania podłogowego, ustawiamy zazwyczaj rządaną dla różnych pomieszczeń temperaturę "raz na zawsze". Mamy oczywiście możliwość jej zmiany, jednak zmiana nie nastąpi natychmiast. Dzisiejsze piece i inne nowoczesne urządzenia grzewcze są wyposażone w stacje pogodowe i dostosowują się do nadchodzących zmian pogody. Oznacza to że elektronika steruje tym czy woda w podłogówce powinna mieć w danej chwili kilka stopni więcej czy mniej w zależności od tego czy na dworze temperatura wzrasta czy maleje, jest to tak zwane sterowanie z pogodówką.

Pozycjonowanie i reklama w Google:

Pozycjonowanie stron Widoczni

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.       ZAMKNIJ