Dlaczego warto mieszkać w domu energooszczędnym
Dla wielu budowa własnego domu jest spełnieniem marzeń i realizacją potrzeby posiadania własnych „czterech ścian”, w których można spokojnie wypocząć po pracy, spędzić czas z rodziną i znaleźć spokój i wygodę każdego dnia. Budowa domu to znacząca inwestycja i często zobowiązanie na wiele lat. Dlatego inwestorzy myśląc o budowie szukają rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków i zbudować dom, którego zapotrzebowanie na energię będzie zoptymalizowane. Jest wiele metod, którymi można ograniczyć zapotrzebowanie na energię czy jej straty podczas użytkowania domu. W poniższym artykule przedstawiamy garść argumentów i inspiracji, dla których warto zwrócić uwagę na aspekt energooszczędności budynku.
1. Oszczędność energii budynku energooszczędnego
Budując dom energooszczędny kierujemy się przede wszystkim przyszłymi oszczędnościami jakie uzyskamy dzięki mniejszym stratom energii. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji i wentylacji budynek może optymalnie wykorzystywać energię zużytą do jego ogrzania lub chłodzenia.
Niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie
Standard budowy domów jednorodzinnych stosowany w Mytkowski Domy Energooszczędne pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej do ogrzania lub schłodzenia pomieszczeń. Dzięki temu rachunki za energię elektryczną ulegają obniżeniu – niejednokrotnie bardzo znacząco w porównaniu do budynku, w którym termoizolacja to np. tylko 6 cm styropianu niskiej gęstości.
Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej
Zastosowanie aż 24 cm grafitowego styropianu na ociepleniu elewacji pozwala skutecznie zaizolować budynek. Ale ściany to nie wszystko. W wypracowanym podczas 25 lat budowania domów oraz 350 realizacji standardzie ocieplony jest również fundament styropianem grafitowym o łącznej grubości 35 cm. Dzięki zastosowaniu 3 szybowych okien w standardzie współczynnik przenikania ciepła zostaje dodatkowo zmniejszony. Całości ocieplenia dopełnia styropian 20 cm na posadzce oraz wełna skalna grubości 30 cm. Wszystkie te elementy prowadzą do uszczelnienia cieplnego budynku i w konsekwencji ograniczają zużycie energii.
2. Wysoki komfort cieplny – niski współczynnik strat ciepła
Obecnie w trakcie wyboru materiałów budowlanych i planowaniu inwestycji bardzo dużą wagę przywiązuje się do parametrów technicznych. Sprawdza się jaką wartość ma parametr przenikalności ciepła, wiatru, jaka jest wielkość bariery termicznej całej przegrody zewnętrznej czy wewnętrznej. Celem tych działań jest zbalansowanie tych wartości aby rezultatem był całościowy niski współczynnik strat ciepła.
Stabilna temperatura wewnątrz domu
Domy wykonane w standardzie dostarczanym przez Mytkowski Domy Energooszczędne. Dzięki eliminacji strat ciepła, energia zużyta do ogrzania lub schłodzenia budynku nie wymienia się z otoczeniem poza budynkiem dzięki skutecznej izolacji. Zapewnia to stabilną temperaturę wewnątrz domu przy zachowaniu balansu pomiędzy zużyciem energii a finalną temperaturą.
Elastyczność systemów grzewczych
Wykonanie izolacji przegród w sposób właściwy wpływa również korzystnie na obciążenie systemu grzewczego lub chłodzącego. Niskie straty ciepła jak również większa sprawność systemu w osiągnięciu żądanej temperatury pozwala na bardziej elastyczne podejście do wyboru urządzeń. Dzięki ograniczeniu strat urządzenie można zaplanować na właściwą ilość kW mocy bez konieczności uwzględniania większego marginesu na straty energii czy oba że moc urządzania będzie niedoszacowana. Wykorzystanie także różnego rodzaju hybrydowych rozwiązań staje się możliwe – np. połączenie pieca gazowego z powietrzną pompą ciepła, pompa ciepła i rekuperacja itp.
3. Poprawa jakości powietrza wewnętrznego
Dom energooszczędny to także dom, w którym powietrze przefiltrowane i odświeżone w systemie rekuperacji. Dzięki temu systemowi powietrze we wszystkich pomieszczeniach jest na bieżąco wymieniane na powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla oraz oczyszczone z zanieczyszczeń.
Rekuperacja – odzysk ciepła z wentylacji
Rekuperacja jest systemem obiegu powietrza, dzięki któremu przewietrzanie pomieszczeń odbywa się regularnie i nie potrzeba do tego otwierania okien. Dzięki temu systemowi odzyskuje się część ciepła co pozwala dodatkowo zredukować koszty ogrzewania budynku. Dzięki obecnym materiałom, z których wznoszone są budynki, doskonałym izolacjom ścian i grubym warstwom docieplenia ilość energii potrzebna do ogrzania ulega minimalizacji. Ale ma to konsekwencje w zmniejszonej wymianie powietrza i tutaj rekuperacja doskonale spełnia swój cel. Trzeba przy tym pamiętać, że zastosowanie rekuperacji może prowadzić do uzyskania wewnątrz powietrza o obniżonej wilgotności co nie dla wszystkich może być idealnym rozwiązaniem.
Filtry powietrza
W systemie wentylacji domu energooszczędnego stosuje się filtry powietrza o określonym przepływie dobranym do kubatury pomieszczeń, które oczyszczają powietrze krążące wewnątrz jak również dostarczane z zewnątrz z kurzu, grubszego pyłu, pyłków drzew i traw. W zależności od modelu filtra można także wyłapać drobniejsze cząstki np. pył węglowy, roztocza a także frakcje smogu czy bakterie określonej wielkości. Należy w tym miejscu uczulić na regularną wymianę i konserwację filtrów.
4. Wpływ na środowisko
Kolejnym powodem, dla którego warto jest budować dom energooszczędne to zmniejszenie uciążliwości użytkowania takiego domu dla środowiska.
Redukcja emisji CO2
Domy energooszczędne pozwalają redukować ilość emisji CO2 – mniejsze zapotrzebowanie energię skutkuje mniejszą ilością wyemitowanego CO2 podczas produkcji energii. Również wykorzystanie w nich nowoczesnych źródeł ogrzewania jak pompa ciepła (powietrzna lub gruntowa) czy piec na pellet niejednokrotnie znacząco ogranicza lub wyklucza emisję dwutlenku węgla z procesu spalania pelletu. W przypadkach całkowitego odcięcia się od paliw kopalnych emisja CO2 zostaje całkowicie ograniczona.
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
Rozwój instalacji fotowoltaicznych off-grid oraz przydomowych elektrowni wiatrowych daje możliwość przejścia na odnawialne źródła energii, które zasilą cały budynek w energię konieczną do jego ogrzania, zasilenia wszystkich urządzeń. A wszystko to przy zerowej emisji CO2. Najczęściej spotykane odnawialne źródła energii w budownictwie jednorodzinnym to kolektory słoneczne, moduły fotowoltaiczne, kotły na biomasę czy pompy ciepła.
5. Korzyści zdrowotne wynikające z posiadania domu energooszczędnego
Piątym powodem, przemawiającym za budowaniem domów energooszczędnych są przesłanki zdrowotne. Dzięki zastosowaniu w budynku nowoczesnych instalacji takich jak rekuperacja czy filtry powietrza osiąga się przyjaźniejsze do życia warunki.
Lepsza jakość powietrza
Zastosowanie wcześniej wspomnianych filtrów powietrza wpływa na oczyszczenie powietrza ze szkodliwych cząstek, które mogą powodować alergie oraz inne dolegliwości ze strony układu oddechowego. Dzięki rekuperacji obniża się wilgotność powietrza co zapobiega odczuwaniu nadmiernego ciepła jakie kojarzone jest z dużą wilgotnością. Domy jednorodzinne projektowane przez Mytkowski Domy Energooszczędne już na wstępnym etapie są dostosowywane do technicznych wymagań instalacji systemów odzyskiwania energii i instalacji poprawiających jakość powietrza.
Mniejsze ryzyko pleśni i wilgoci
Warunki dużej wilgotności sprzyjają rozwijaniu się pleśni np. na ościeżnicach i ramach okiennych. Stosowanie ponadprzeciętnej izolacji murów zewnętrznych redukuje to ryzyko. W tradycyjnym budownictwie wentylacja pomieszczeń następuje poprzez kanały wentylacyjne w systemie kominowym. Również szczeliny w stolarce okiennej odpowiednio wentylują wnętrze i samą stolarkę. Poprzez szeroko stosowany obecnie szczelny montaż ochładzanie pomieszczeń praktycznie nie występuje co pozwala w jeszcze większym stopniu zredukowanie energii koniecznej do ogrzania budynku.
6. Długoterminowe oszczędności
Domy energooszczędne to nie tylko same zalety. Jedną z nieuniknionych konsekwencji budownictwa energooszczędnego jest wyższy koszt budowy. Związane jest to z wyższymi parametrami technologicznymi użytych materiałów np. większą grubością styropianu, niższym współczynnikiem lambda jak również większa izolacyjność akustyczna wnętrza.
Niższe koszty eksploatacji
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dom to inwestycja na długie lata i podwyższony koszt budowy może się szybko zwrócić podczas jego użytkowania. Tym bardziej, że oszczędności z jego użytkowania mogą rosnąć z czasem tak jak rosnąć będą kosztów energii elektrycznej.
Wyższa wartość nieruchomości
Innym, często pomijanym, aspektem postawienia domu energooszczędnego jest jego wartość rynkowa. To prawda, budowa domu o jednakowym metrażu przy standardzie energooszczędnym będzie wyższa niż przy budownictwie tradycyjnym natomiast ten sam budynek po ukończeniu będzie miał wyższą wartość. Również, po latach, będzie on bardziej atrakcyjny na rynku wtórnym nieruchomości gdyż będzie on wymagał od nowych właścicieli mniejszych adaptacji by spełnić wytyczne z wciąż zmieniających się (na surowsze) przepisów proekologicznych.
7. Wsparcie finansowe i dofinansowania
W obecnych czasach zwiększająca się świadomości proekologiczna doprowadziła do powstania licznych programów rządowych i lokalnych, które wspierają budownictwo energooszczędne. Mówimy tutaj między innymi o podatkowej uldze termomodernizacyjnej, o programach jak „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, „Moje ciepło”, „Moja woda”.
Programy rządowe i unijne do budowy domów energooszczędnych
Wśród programów dofinansowania budowy nowego domu można znaleźć program dotyczący niemalże każdego aspektu użytkowania domu – instalacji elektrycznej, wentylacyjnej, kanalizacyjnej, grzewczej, izolacyjnej. Każdy z tych programów obarczony jest szczegółowymi warunkami, których nie będziemy tutaj przywoływać. Zapraszamy jednak do zapoznania się z nimi na stronie narodowego lub wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jak również w zależności od lokalizacji odpowiednich stronach urzędów powiatowych i gminnych.
8. Nowoczesne technologie budowlane w budownictwie energooszczędnym
Nowoczesne technologie produkcji materiałów budowlanych umożliwiają łączenie różnych substancji, żeby tworzyć produkty o coraz wyższych parametrach technicznych, produktów umożliwiających skrócenie czasu budowy, umożliwiających łączenie ze sobą produktów o bardzo różnych pochodzeniu. Trzeba w tej pogoni zachować zdrowy rozsądek. Wśród mnogości materiałów bardzo łatwo zapomnieć, że w pewnym momencie kolejna jedno tysięczna mniej lub więcej w parametrze może skutkować poważnymi korektami cenowymi danego etapu budowy. Wówczas koszt inwestycji w droższy materiał, będzie bardzo trudno odzyskać w długoletniej oszczędności wytworzonej zastosowaniem tego materiału.
Zaawansowane materiały izolacyjne
Doświadczenie zdobyte podczas 25 lat budowania domów jak również liczne rozmowy z inwestorami po latach użytkowania domów pozwoliły nam wypracować dobrze zbalansowany standard budowy domów parterowych i domów piętrowych, w którym parametry techniczne materiałów zapewniają realne korzyści podczas użytkowania bez nadmiernego podwyższania kosztu inwestycji. Stosujemy zaawansowane materiały izolacyjne. Standardem ocieplenia elewacji jest u nas 24 cm styropian grafitowy. Również fundamenty, stropy, dachy są ocieplone produktami o ponadprzeciętnej sprawności izolacyjnej jednak bez pójścia w skrajność nie do odzyskania w trakcie użytkowania. Czy można zbudować dom taniej – oczywiście. Natomiast w Mytkowski Domy Energooszczędna stawiamy na jakość i dotrzymanie obietnicy danej Inwestorom o komfortowym domu, w którym nie tylko dobrze się żyje ale również o domu, który będzie przyjazny w utrzymaniu.
9. Estetyka i design nowego budownictwa
Estetyka i poczucie piękna to bardzo subiektywna kwestia. Dlatego też nowoczesne budownictwo i nowoczesne materiały to również elastyczność w kwestii wykończenia. Mnogość dostępnych projektów sprawia, że niemal każdy jest w stanie znaleźć swój wymarzony projekt, modyfikować istniejący lub zaprojektować całkowicie według własnej wizji.
Nowoczesne projekty architektoniczne
Najważniejsze jednak, że praktycznie każdy z nowoczesnych projektów można wykonać w standardzie energooszczędnym. W Mytkowski Domy Energooszczędne posiadamy ponad 100 projektów w portfolio. Są to gotowe projekty, które inwestor może w bardzo krótkim czasie zacząć realizować. Każdy z projektów znajdujących się w portfolio możemy oczywiście dostosować do potrzeb inwestora, lokalnych warunków zabudowy oraz doposażyć o różne udogodnienia.
Nie zamykamy się jednak tylko na własne portfolio i jako generalny wykonawca domów jednorodzinnych budujemy także domy na podstawie projektów przygotowanych przez architektów na zlecenie inwestorów. Jeśli masz taki projekt, napisz do nas w przygotujemy dla wycenę Twojego projektu.
Personalizacja projektów
Decydując się na budowę domu energooszczędnego warto się do tego procesu przygotować. Obecnie dostępnych jest mnóstwo możliwości indywidualizacji projektów architektonicznych oraz możliwości doposażenia o nowoczesne systemy zarządzania oświetleniem, temperaturą, nasłonecznieniem czy dbaniem o roślinność dookoła domu.
Mytkowski Domy Energooszczędne jako generalny wykonawca domów jednorodzinnych i projektant ma możliwość stworzyć projekt architektoniczny na podstawie oczekiwań i wymagań inwestora jak również może dopasować projekt zakupiony na stronach
10. Możliwość wykorzystania inteligentnych systemów zarządzania energią
Nowoczesne technologie na dobre przeniknęły do budownictwa. Przejawia się to nie tylko w postaci coraz to nowszych i trwalszych materiałach ale również w inteligentnych systemach zarządzania domami a w szczególności ilością i rozprowadzeniem energii.
Inteligentne systemy zarządzania energią
Domy Energooszczędne to również domy które w naturalny sposób można dostosować do standardu domu inteligentnego. Dzięki doposażaniu budynków w systemy sterujące doświetleniem wnętrza, nowoczesnymi źródłami ogrzewania, rekuperacją czy klimatyzacją można wszystkie te systemy połączyć w ramach jednego systemu zarządzania budynkiem. Dzięki takiemu systemowi budynek posiada wiele czujników, które są ze sobą skomunikowane ustawiając odpowiednie parametry by budynek jak najefektywniej wykorzystywał nasłonecznienie (naturalne ogrzewanie), systemy ogrzewania i schładzania czy wentylacji by zapewnić stałe, preferowane przez użytkowników domu warunki.