Dom energooszczędny – zacznij od dobrego projektu!

MytkowskiBlog
Dom energooszczędny – zacznij od dobrego projektu!

Spis treści

Dom energooszczędny jest rozwiązaniem, które pozwala na zmniejszenie zużycia energii i kosztów eksploatacji, jednocześnie dbając o środowisko. Kluczem do sukcesu w budowie są odpowiednio przygotowane projekty domów, które uwzględniają innowacyjne technologie i ekologiczne materiały.

Dom energooszczędny - największe zalety

Energooszczędny dom, zwany również „domem pasywnym” lub „domem niskoenergetycznym”, to budynek, który został zaprojektowany i skonstruowany w taki sposób, aby zużywał znacznie mniej energii niż domy tradycyjne. Główne założenia takiego projektu obejmują doskonałą izolację termiczną, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, odpowiednie wykorzystanie światła dziennego oraz efektywne systemy wentylacji.

Kluczowe zalety domów energooszczędnych:

  • oszczędności finansowe – domy energooszczędne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za energię, co jest szczególnie ważne w dłuższej perspektywie czasowej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, koszty eksploatacji mogą być znacznie zmniejszone;

  • komfort termiczny – doskonała izolacja termiczna oraz wykorzystanie energii słonecznej sprawiają, że temperatura wewnątrz domu pozostaje stabilna przez cały rok. Unikamy problemów z nadmiernym chłodem zimą i nieprzyjemnym upałem latem;

  • ekologia – domy energooszczędne redukują emisję gazów cieplarnianych. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, przyczyniamy się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych

Jak zaprojektować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to bardzo korzystne rozwiązanie, zarówno dla jego mieszkańców, jak i środowiska. Przygotowaliśmy najważniejsze wskazówki, które warto uwzględnić w projekcie domu energooszczędnego.

Plan domu energooszczędnego

Budowa domów energooszczędnych zwykle realizowana jest na planie prostokąta lub kwadratu. Ich dach jest zazwyczaj jedno- bądź dwuspadowy. W przypadku energooszczędnych budynków unika się różnego rodzaju wnęk, balkonów, lukarn, ponieważ może uciekać przez nie energia.

Okna

Domy energooszczędne muszą mieć wyjątkowo szczelne okna. Ich współczynnik przenikania ciepła nie powinien być większy od wartości U = 0,8 W/m2K.

Okna znajdujące się od strony południowej mogą być dużych rozmiarów, ale pamiętajmy, by nie sięgały do samej podłogi, ponieważ może to spowodować, że ciepło będzie wydostawać się na zewnątrz. Z kolei okna umieszczone w północnej części powinny być o wiele mniejsze.

Układ pomieszczeń

Jaki układ pomieszczeń będzie najkorzystniejszy dla domów energooszczędnych?

  • pokój dzienny, jadalnia, biuro powinny znajdować się od południa (to w nich przebywamy najczęściej, a słońce będzie je ogrzewać przez większość dnia);

  • sypialnia – od strony wschodniej i zachodniej (tutaj potrzebna jest optymalna temperatura, która zapewni komfort snu);

  • przedpokój, garderoba – od północy (w tych pomieszczeniach przebywamy znacznie rzadziej, dlatego właściwa temperatura nie jest tak istotna)

  • łazienka – najlepiej, gdy jest zlokalizowana w środku budynku, ponieważ powinna być dobrze ogrzana.

Odpowiednia izolacja ścian w domu energooszczędnym

Ściany zewnętrzne energooszczędnego domu powinny być wykonane ze sprawdzonych, wysokiej jakości materiałów, należy również zadbać o ich odpowiednią izolację. Im niższy współczynnik przenikania ciepła materiałów do budowy ścian, tym lepiej. Istotne jest również właściwe ułożenie materiałów, a także szczelna izolacja zewnętrznej przegrody. Prezentujemy rozwiązania, które możesz zastosować w tym przypadku:

  • izolacja realizowana w technologii ETICS – tworzenie szczelnej warstwy izolacji za pomocą wełny mineralnej, siatki zbrojącej, kleju do mocowania, gruntu, tynku elewacyjnego;

  • izolacja przeprowadzona w technologii fasad wentylowanych – w tym przypadku ściany mają szczelinę powietrzną między okładziną elewacyjną a izolacją termiczną (wełną).

Wentylacja w domach energooszczędnych

Przeważnie w domach stosuje się wentylację grawitacyjną, która likwiduje wilgoć, zapachy nagromadzone z mieszkania i dwutlenek węgla. Jednocześnie uwalnia również ciepło, co skutkuje tym, że wnętrze ochładza się i potrzebujemy więcej energii, aby je ogrzać. Ponadto izolacja budynku sprawia, że wymiana powietrza może być trudniejsza. Z tego powodu w domach energooszczędnych warto zamontować rekuperator, który pomoże nam zmniejszyć opłaty za ogrzewanie. Mechaniczny system wentylacji z dodatkowym odzyskiem ciepła sprawia, że ciepło jest odzyskiwane z powietrza wywiewanego z pomieszczeń.

Warto zainwestować w dom energooszczędny

Dom energooszczędny to inwestycja w przyszłość, która pomaga zaoszczędzić pieniądze, poprawić komfort termiczny oraz zadbać o środowisko. Kluczem do sukcesu jest solidny i dobrze przemyślany projekt, który uwzględnia izolację termiczną, wykorzystanie energii słonecznej oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki dostępności gotowych projektów i doświadczeniu wykonawców, budowa domów energooszczędnych staje się coraz bardziej dostępna dla szerokiego grona osób.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.