Dom parterowy, czy piętrowy – sprawdzamy funkcjonalność

MytkowskiBlog
Dom parterowy, czy piętrowy – sprawdzamy funkcjonalność

Spis treści

Dom parterowy, czy piętrowy - sprawdzamy funkcjonalność

Decydując się na budowę własnego domu, jednym z kluczowych wyborów jest decyzja, czy postawić na dom parterowy czy piętrowy. Obie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przemyśleć, która będzie lepiej odpowiadała naszym potrzebom i preferencjom. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się funkcjonalności obu rodzajów domów, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Dom parterowy

Dom parterowy to popularna opcja, szczególnie wśród osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Oto kilka zalet tej formy:

 1. Brak schodów: dom parterowy jest bardziej dostępny dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, ponieważ nie ma konieczności pokonywania schodów.

 2. Bezpieczeństwo dzieci: dzieci w wieku przedszkolnym mogą swobodnie poruszać się po całym domu bez konieczności pokonywania schodów, co zwiększa ich bezpieczeństwo.

 3. Łatwiejsze utrzymanie czystości: brak schodów ułatwia utrzymanie czystości w domu, ponieważ nie trzeba czyścić i odkurzać ich regularnie.

 4. Praktyczność: dom parterowy może być bardziej praktyczny dla osób, które nie lubią chodzić po schodach lub mają problemy z kręgosłupem

Mytkowski - Dom Parterowy

Dom piętrowy

Z kolei dom piętrowy ma również wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Oszczędność miejsca: dzięki możliwości zagospodarowania większej powierzchni na mniejszej działce, dom piętrowy może być atrakcyjną opcją dla osób, które szukają oszczędności miejsca.

 2. Większa prywatność: pomieszczenia nocne, takie jak sypialnie, mogą być umieszczone na piętrze, co zapewnia większą prywatność mieszkańcom.

 3. Rozdzielenie stref dziennych i nocnych: dom piętrowy pozwala na wyraźne oddzielenie stref dziennych od nocnych, co może być korzystne dla rodzin lub osób pracujących zdalnie.

 4. Potencjalna oszczędność na ogrzewaniu: w niektórych przypadkach dom piętrowy może być bardziej energooszczędny, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry, ogrzewając pomieszczenia na wyższych piętrach.

Mytkowski - Dom Piętrowy

Wybór domu parterowego czy piętrowego – jak podjąć decyzję?

Przy wyborze pomiędzy domem parterowym a piętrowym, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:

 1. Indywidualne potrzeby i preferencje: to, co będzie odpowiednie dla jednej rodziny, może niekoniecznie pasować do innej. Warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby, styl życia i oczekiwania od domu.

 2. Przyszłość: warto również zastanowić się nad przyszłymi potrzebami. Czy planujemy rozszerzenie rodziny, czy może będziemy potrzebować dodatkowej przestrzeni do pracy zdalnej?

 3. Warunki lokalizacyjne: Lokalizacja działki również może mieć wpływ na wybór. Czy działka jest duża i przestrzenna, czy może bardziej ograniczona pod względem miejsca?

 4. Budżet: Ostatecznie, decyzja może być także uzależniona od budżetu, jaki dysponujemy na budowę domu. Niektóre rodzaje konstrukcji mogą być droższe niż inne.

Podsumowanie

Oba rodzaje domów mają swoje zalety i wady, dlatego kluczowe jest dokładne przemyślenie decyzji i podjęcie tej, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i preferencjom. Warto skonsultować się z architektem lub doradcą budowlanym, którzy pomogą nam wybrać najbardziej odpowiednią opcję.

Jeżeli interesuje Cię budowa domów realizowana przez doświadczoną firmę, to MYTKOWSKI z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Oferowana przez nich budowa domów energooszczędnych pozwoli Ci zamieszkać w ciepłym domu, a jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Firma MYTKOWSKI to zespół doświadczonych specjalistów wykonujących gotowe projekty domów, jak również projekty na indywidualne zamówienie klienta.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.