Dom parterowy czy z poddaszem do adaptacji – który lepszy i dla kogo?

MytkowskiBlog
Dom parterowy czy z poddaszem do adaptacji – który lepszy i dla kogo?

Spis treści

Dom parterowy czy z poddaszem – to dylemat, przed którym staje wiele osób decydujących się na budowę lub kupno własnego domu. Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego warto bliżej się im przyjrzeć, aby dokonać świadomego wyboru. W tym artykule zwrócimy uwagę na zalety oraz wady obu konstrukcji.

Projekt Tofalo

Układ budynku - dom parterowy i dom z poddaszem

Dom parterowy i dom z poddaszem do adaptacji różnią się między sobą przede wszystkim układem wnętrza. Pomieszczenia w domach parterowych mieszczą się na tym samym poziomie, co oznacza, że oddzielenie strefy dziennej od nocnej jest nieco trudniejszym zadaniem. W przypadku domu z poddaszem użytkowym taki podział zazwyczaj następuje naturalnie. Na parterze zwykle powstaje obszar dzienny, czyli salon, kuchnia, łazienka, gabinet, pomieszczenia gospodarcze. Poddasze jest często przeznaczone na sypialnie oraz łazienki tylko dla mieszkańców.

W przypadku osób młodych i cieszących się dobrym zdrowiem codzienne chodzenie po schodach w domu z poddaszem nie powinno być problem. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ludzi starszych oraz mających trudności z chodzeniem. W takiej sytuacji dom z poddaszem raczej się nie sprawdzi.

Projekt Torres

Aranżacja domu parterowego i domu z poddaszem

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – dom parterowy czy z poddaszem, zwróć uwagę również na jego funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. Ściany w domach parterowych są takiej samej wysokości, więc aranżacja tego rodzaju pomieszczeń i gospodarowanie wnętrza nie będzie niczym trudnym.

Z kolei w domach z poddaszem, na których znajdują się skosy możemy napotkać różnego rodzaju trudności podczas gospodarowania przestrzeni. W takim przypadku warto zdecydować się na meble na wymiar dopasowane do układu ścian. Istnieje wiele praktycznych rozwiązań, dzięki którym zaplanujesz swoją przestrzeń w wygodny oraz estetyczny sposób.

Projekt Avola

Wymiary powierzchni - dom parterowy i dom z poddaszem

Wybierając projekty domów parterowych lub z poddaszem, Twoją uwagę może przykuć fakt, że w domach parterowych powierzchnia zabudowy jest większa niż w domach z poddaszem. Jeżeli więc zdecydujesz się na dom parterowy, potrzebna Ci będzie większa działka niż w przypadku domu z poddaszem. To ważna kwestia, o której nie należy zapominać.

Dom parterowy i z poddaszem - cena

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że dom parterowy jest tańszy od domu z poddaszem. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie. Budowa domów parterowych wymaga zazwyczaj większych fundamentów, a także większego dachu, co wiąże się z wyższą ceną za więźby i pokrycia. Jeśli porównamy koszty budowy domu parterowego z ceną za dom z poddaszem użytkowym, okazuje się, że są podobne. Wpływ na cenę może mieć także rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych, jak również kształt dachu.

Projekt Zahora 2

Najważniejsze cechy domu parterowego i domu z poddaszem

Poniżej prezentujemy najistotniejsze cechy obu rodzajów budynków:

Dom parterowy:

  • brak barier architektonicznych – brak schodów ułatwia poruszanie się osobom starszym, o ograniczonej sprawności fizycznej lub z problemami zdrowotnymi. Dzięki temu, dom parterowy jest bardziej przyjazny dla seniorów i osób niepełnosprawnych;

  • bezpieczeństwo – dla rodzin z małymi dziećmi brak schodów oznacza mniejsze ryzyko upadków i urazów;

  • łatwiejsze utrzymanie czystości – brak konieczności wchodzenia na piętro ułatwia codzienne sprzątanie;

  • wygodne rozplanowanie wnętrz – brak ograniczeń wynikających z pionowej budowy pozwala na elastyczne rozplanowanie wnętrz i większe możliwości aranżacyjne.

Dom z poddaszem do adaptacji:

  • dodatkowa przestrzeń – poddasze może posłużyć jako dodatkowy pokój, gabinet, czy nawet apartament dla gości. Daje to większe możliwości zagospodarowania powierzchni;

  • energia – odpowiednio zaplanowane i ocieplone poddasze może pomóc w poprawie efektywności energetycznej domu, dzięki czemu staje się bardziej ekonomiczny w eksploatacji;

  • możliwość późniejszej adaptacji – jeśli obecnie nie potrzebujemy całego poddasza do użytku, możemy je zaadaptować w przyszłości, gdy nasze potrzeby się zmienią.

Projekt Tabay

Dom parterowy czy z poddaszem - wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcję

Dom parterowy to popularna opcja, szczególnie wśród osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. W tym modelu cała przestrzeń mieszkalna znajduje się na jednym poziomie, co przekłada się na wiele korzyści. Z kolei dom z poddaszem do adaptacji to świetne rozwiązanie dla osób ceniących elastyczność i przestrzeń. Chociaż na początku poddasze nie jest zagospodarowane jako przestrzeń mieszkalna, może być dostosowane do różnych potrzeb.

Warto zwrócić uwagę, że oba rodzaje budynków mogą być zaprojektowane z myślą o energooszczędności i ekologii, korzystając z odpowiednich rozwiązań i materiałów. Budowa domów energooszczędnych pozwala nam zaoszczędzić pieniądze oraz zadbać o środowisko. Firma MYTKOWSKI oferuje gotowe projekty domów energooszczędnych, ale może również zrealizować indywidualny projekt zgodnie z życzeniem klienta.

Projekt Zafon

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.