Domy energooszczędne – co musisz o nich wiedzieć?

MytkowskiBlog
Domy energooszczędne – co musisz o nich wiedzieć?

Spis treści

Zastanawiasz się, co będzie bardziej opłacalne – dom energooszczędny, czy może tradycyjny? Zastanawiasz się czy budowa domów energooszczędnych szybko się zwraca? Nie wiesz czym różni się dom energooszczędny od pasywnego, a może nie jesteś jeszcze przekonany do tego typu budownictwa? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym punktujemy największe zalety domów energooszczędnych.

Dom energooszczędny - co to jest?

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie – z reguły jest to krok bardzo przemyślany, poprzedzony porządnym researchem, przeprowadzonym już na etapie szukania działki. Wciąż jednak niewiele ludzi wie dokładnie, czym jest dom energooszczędny i jakie korzyści finansowe daje jego mieszkańcom.

Dom energooszczędny to budynek, do budowy którego zastosowano materiały oraz rozwiązania, pozwalające na znaczne zmniejszenie strat energii. Przyjmuje się, że w domach energooszczędnych zapotrzebowanie na ciepło wynosi mniej niż 40 kWh/m2 (w skali roku). Energooszczędność przejawia się już w projektach tych domów. W jaki sposób?

Co musi mieć dom energooszczędny?

  • Przeszklenia (ściana południowa),
  • odpowiedni kształt bryły (żeby nie tworzyły się mostki termiczne),
  • odpowiednią izolację (żeby wnętrze było zabezpieczone przed utratą ciepła).

 

Dom pasywny

Dom pasywny to rodzaj domu energooszczędnego. Różnią się od nich jednak minimalnym zużyciem energii cieplnej – z tego też powodu nazywane są czasami domami biernymi. W praktyce oznacza to, że takiego budynku nie trzeba ogrzewać gazem czy węglem. Wykazują się minimalną stratą energii i bardzo szczelną, skuteczną izolacją. Oprócz tego budowa domów energooszczędnych uwzględnia projekt, który jest tworzony w taki sposób, by izolować naturalne promienie słoneczne.

Dom energooszczędny - czy warto?

Projekty domów energooszczędnych są tworzone w taki sposób, by domownicy praktycznie wcale nie odczuwali utraty ciepła. Wiąże się to oczywiście ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania domu. Oprócz tego budowa domu energooszczędnego to idealna ochrona przed upałami w lecie. Wykorzystując pompy ciepła czy panele słoneczne można zredukować koszty do minimum. Dzięki temu inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie.

Nowoczesne budynki energooszczędne, które nie potrzebują dużo energii do ocieplania budynku, zmniejszają emisję gazów cieplarnianych (obecnie ok 30% wszystkich gazów cieplarnianych pochodzi z klasycznego budownictwa jednorodzinnego).

Oszczędzaj energię i pieniądze!

Warto zdecydować się na budowę domu, który jest eko. Koszty są jednak niemałe – co prawda szybko się zwracają, jednak ceny materiałów są wyższe, niż w standardowych domach. Właśnie dlatego należy poświęcić zarówno projekt, jak i budowę domu energooszczędnego firmie, która specjalizuje się tylko w tego typu budownictwie. Będziesz miał pewność, że wszystko zostanie zrobione tak jak należy i koszt faktycznie się zwróci.

Firma MYTKOWSKI zajmuje się budowaniem domów energooszczędnych od 1997 roku. Oferuje specjalne pakiety energooszczędne, które sprawiają, że domy wykazują się wysoką szczelnością i izolacją. Przykładowo w pakiecie dociepleń używa się 20 cm styropianu HYDROSTYR 100 (fundamenty) oraz 25 cm styropianu grafitowego EPS 031 FASADA EXTRA PLUS (ściany). Jest to aż 5 cm więcej niż w zwykłych pakietach podstawowych.

Domy energooszczędne - warto!

Naszym celem jest zwiększenie świadomości osób, które dopiero chcą się budować – dom pasywny czy energooszczędny to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również środowiska. Nie możemy również zapominać o fakcie, że od 2021 roku wszystkie budowane domy mają być w standardzie energooszczędnym. Już na wstępie projekty domów powinny uwzględniać działkę (jej wielkość i położenie), bryłę i kształt domu oraz rozwiązania energooszczędne już od fundamentów. Ceny takich domów są co prawda wyższe, ale inwestycja szybko się zwraca.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.