Domy parterowe – zacznij od dobrego projektu!

MytkowskiBlog
Domy parterowe – zacznij od dobrego projektu!

Spis treści

Czym się kierować, wybierając projektu domu parterowego – metrażem, układem pomieszczeń, wyglądem budynku? A może najważniejszym czynnikiem powinien być koszt budowy? Podczas poszukiwań idealnego projektu należy uwzględnić wiele aspektów, a ostateczna decyzja powinna być dobrze przemyślana. Budowa domu jest w końcu poważną inwestycją – konsekwencje nietrafionych wyborów będą towarzyszyć Ci przez lata. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie zalety ma dom parterowy i na co warto zwrócić uwagę na etapie projektowym.

Dom parterowy – jakie ma zalety?

Projekty domów parterowych cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością – i trudno się temu dziwić. Brak dodatkowego piętra w wielu przypadkach okazuje się dużą zaletą. Nowoczesne domy parterowe są idealne dla rodzin z małymi dziećmi, a także osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi. Ze względu na to, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, nie ma konieczności pokonywania schodów, a poruszanie się pomiędzy pokojami nie wymaga dużego wysiłku. Łatwiejsze jest również sprzątanie – wnoszenie po schodach odkurzacza czy wiadra z mopem zdecydowanie nie należy do przyjemnych czynności. Wiele osób decyduje się wybudować dom parterowy z garażem z myślą o spokojnej, komfortowej emeryturze.

Projekty domów nowoczesnych parterowych są też chętnie wybierane ze względu na estetykę. Budynki mają rozłożyste bryły i ładnie komponują się z otaczającą je zielenią. Z każdego okna w domu rozpościera się bezpośredni widok na ogród, a wyjście na zewnątrz często jest możliwe nie tylko z salonu, ale również z sypialni.

Jeśli marzysz o nowoczesnym, funkcjonalnym domu przystosowanym do potrzeb całej rodziny, warto rozważyć projekt domu parterowego – z poddaszem lub bez

Jak wybrać projekt domu parterowego? Czym się kierować?

Dobry projekt domu parterowego to taki, który uwzględnia potrzeby wszystkich domowników, zarówno te związane z funkcjonalnością, jak i estetyką. Nie bez znaczenia są też wymagania formalne. Jeśli planujesz wybudować dom parterowy nowoczesny, podczas wyboru projektu zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • Warunki Zabudowy lub MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) – Twój projekt musi być zgodny z zapisami zawartymi w tych dokumentach, dotyczącymi m.in. możliwej wysokości budynku i nachylenia dachu,
  • metraż – wielkość domu musi być dopasowana zarówno do wymiarów działki, jak i Twoich potrzeb dotyczących przestrzeni,
  • liczba i układ pomieszczeń – dobrze, żeby projekt umożliwiał wprowadzenie ewentualnych zmian w tym zakresie,
  • koszty budowy domu i eksploatacji – warto uwzględnić tu nie tylko metraż, ale także konstrukcję budynku – im prostsza, tym niższe koszty budowy oraz użytkowania, w tym ogrzewania,
  • wygląd – dom powinien podobać się Tobie i pozostałym członkom rodziny,
  • garaż – porównaj projekty domów parterowych z garażem i bez garażu i zdecyduj, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Pamiętaj, by myśleć przyszłościowo. Dom powinien spełniać Twoje aktualne potrzeby, ale uwzględniać też zmiany, które mogą nastąpić za kilka lat, np. powiększenie rodziny.

Projekt domu parterowego – gotowy czy indywidualny?

Zastanawiasz się, co jest lepszym wyborem – gotowy projekt domów parterowych czy projekt indywidualny? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Gotowe projekty domów dają większą przewidywalność – zarówno pod kątem kosztów budowy, jak i efektu końcowego. Już na wczesnym etapie poszukiwań możesz obejrzeć wizualizacje, gotowe realizacje i poznać cenę budowy. Nie musisz martwić się o ograniczony wybór – oferta gotowych projektów jest rozbudowana i obejmuje domy o różnych metrażach, w wielu stylach. Co więcej, projekty można modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb.

Indywidualny projekt domu parterowego to droższa opcja, jednak daje większą swobodę. Warto zdecydować się na nią np. jeśli posiadasz działkę o nietypowym kształcie lub masz określoną wizję i nie chcesz decydować się na kompromisy. Pamiętaj jednak, że stworzenie projektu indywidualnego wymaga czasu i dużego zaangażowania we współpracę z architektem.

MYTKOWSKI – sprawna i bezproblemowa budowa domów parterowych

Chcesz zamieszkać w domu parterowym – z garażem, bez garażu, z płaskim dachem lub dachem dwuspadowym? Zapraszamy do skorzystania z usług MYTKOWSKI. Specjalizacją naszej firmy jest budowa domów energooszczędnych jednorodzinnych, w tym nowoczesnych domów parterowych. Realizujemy projekty w oparciu o autorski standard, który obejmuje rozwiązania zapewniające niskie straty ciepła. Dzięki temu masz pewność, że Twój dom nie będzie generował wysokich kosztów ogrzewania.

Zaletą naszej firmy jest profesjonalne podejście do realizacji projektów. Mamy własne, stałe ekipy fachowców, z którymi współpracujemy od wielu lat, działamy sprawnie, terminowo i dbamy o dobry kontakt z klientami. Budowa domów z MYTKOWSKI to gwarancja spokoju w trakcie projektu.

W ramach współpracy z naszą firmą zyskujesz dostęp do rozbudowanej biblioteki gotowych projektów, w której można znaleźć wiele projektów nowoczesnych domów parterowych. W razie potrzeby wprowadzamy do nich modyfikacje. Realizujemy także projekty indywidualne według oczekiwań klientów. W razie pytań zapraszamy do kontaktu!

Mytkowski - projekt Siga

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.