Duże czy małe – oto jest pytanie?

MytkowskiBlog
Duże czy małe – oto jest pytanie?

Spis treści

Z małych mieszkań chcemy przeprowadzić się do większego lokum. Pytanie, jak dużego? Wygodny dom nie musi być ogromny – najważniejsze jest funkcjonalne rozlokowanie pomieszczeń. Ile potrzeba tych magicznych metrów kwadratowych?

Myśląc o domu w pierwszej kolejności przeglądamy projekty. Wybieramy domy parterowe albo piętrowe. Zwracamy uwagę na bryłę czy wykończenie elewacji. Potem sprawdzamy, co kryje się w środku. Już w myślach je dekorujemy, ale kiedy przychodzi do konkretów musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaka powierzchnia jest dla nas wystarczająca?

Co za dużo to niezdrowo ?

Polacy wybierają zazwyczaj domy o powierzchni między 100 a 120 mkw. Nie raz jest tak, że pierwotnie zakładają większy metraż – między 150, a nawet 200 mkw. Jednak musimy pamiętać, że większy dom to zdecydowanie większe wydatki. Potrzebujemy większej działki, koszt projektu jest wyższy, a podczas budowy potrzebujemy większej ilości materiałów budowlanych. To oznacza też spory kredyt hipoteczny. Na tym oczywiście się nie kończy. Dom musimy ogrzać. Im większe powierzchnie, tym wyższe rachunki. Co więcej, przychodzi moment remontu. Czas na odmalowanie ścian, czasem zagipsowanie pewnych wgnieceń, które powstały podczas użytkowania również weryfikuje wydatki, które są wyższe przy większym metrażu.

Ile tak naprawdę nam potrzeba mkw?

     Planując budowę domu musimy przemyśleć, ile metrów potrzebujemy w każdym pomieszczeniu, biorąc pod uwagę ilość osób przebywających w jednym miejscu. Najwięcej czasu z innymi domownikami spędzamy w salonie. Często salon łączy się z jadalnią, w której musimy zmieścić stół. Dlatego też ta wspólna przestrzeń powinna mieć od 20 do 40 mkw. Kolejnym miejscem najczęstszych spotkań jest wbrew pozorom kuchnia. Niejedna kobieta narzekała, szczególnie przed świętami, że w kuchni jest za mało miejsca. Każdy w końcu chciał spróbować makowca prosto z piekarnika, a dzieci siedziały przy piekarniku i sprawdzały, czy pierniczki już są gotowe. Przeciętnie dla rodziny czteroosobowej, kuchnie mają od 7 do 10 mkw. Mogą być większe, a nawet powinny, jeśli planujemy w nich wydzielić miejsce na stół.

Kolejnym newralgicznym pomieszczeniem jest łazienka. W domach jednorodzinnych często są dwie łazienki – mała dla gości i duża z prysznicem, toaletą, pralką. W przypadku tej mniejszej 4-5 mkw wystarczą w zupełności, natomiast główna łazienka, połączona z WC powinna mieć nawet 8 mkw. Sypialnie oraz pokoje wypoczynkowe dla dzieci najczęściej mają od 8 do 15 mkw. Jednak pamiętajmy, że w sypialni często przy łóżku dwuosobowym są także stoliki nocne. Szerokość trzech mebli może wynieść ponad 2,5 m. Na pomieszczenia gospodarcze typu spiżarnia czy garderoba wystarczą 2 mkw, a na pozostałe z urządzeniami do ogrzewania – 4 mkw. Z pomocą też przychodzi poddasze nieużytkowe, które możemy przeznaczyć na przechowywanie narzędzi, ubrań zimowych i innych.

Jak duży garaż?

Często budujemy dom, aby mieć także miejsce na garaż. Odpada nam problem odśnieżania samochodu, skrobania szyb czy zmartwień, że przy silnym wietrze gałąź spadnie na auto. Skoro człowiek potrzebuje w pokoju wypoczynkowym ok. 12 mkw to ile przeznaczyć na nasze auto? Pamiętajmy, że w garażu oprócz samochodu mieszczą się rowery, opony, narzędzia i inne przydatne rzeczy. Dlatego zaleca się, aby garaż na jeden pojazd miał od 14 do 20 mkw, a na dwa samochody – nawet 30 mkw. Dzięki temu komfortowo otworzymy drzwi, odkurzymy samochód podczas porządków, wsadzimy nosidełko z dzieckiem do środka.

Nieważne ile, ważne jak

Dom wcale nie musi być duży, aby był wygodny. Bardzo istotne jest rozlokowanie pomieszczeń. Projektanci, architekci, a nawet psychologowie radzą, aby dom był podzielony na dwie strefy – dzienną i nocną. Do strefy dziennej zaliczamy salon, kuchnię, łazienkę – tutaj życie codzienne toczy się szybko, dynamicznie i przy udziale wielu osób, często w tym samym momencie. Natomiast strefa nocna czy wypoczynkowa to przede wszystkim sypialnia oraz pokoje dziecięce, młodzieżowe czy pokoje innych członków rodziny. Dobrze jest, aby były one razem, po przeciwnej stronie strefy dziennej. Liczy się też kształt. Nawet duży pokój, ale ze skosami czy o nieregularnej bryle może być mniej ustawny, trudniejszy do zaprojektowania, a w konsekwencji mniej przyjazny niż prosty pokój w kwadracie czy delikatnym prostokącie.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.