Energia prosto ze Słońca

MytkowskiBlog
Energia prosto ze Słońca

Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Biorąc pod uwagę przyrost mikroinstalacji jesteśmy na 5. miejscu wśród krajów europejskich. Chcemy dbać o jakość powietrza, swoje zdrowie, ale i niższe rachunki za prąd.

W marcu 2020 r. moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła prawie 1600 MW, czyli wzrosła o ponad 183% porównując rok do roku. W 2019 roku odnotowano czterokrotny wzrost liczby mikroinstalacji o mocy powyżej 50KW. Co tak zachęciło Polaków do inwestowania w fotowoltaikę przydomową? Argumentów jest kilka – niższe rachunki, dbanie o swoje zdrowie, obniżenie emisji szkodliwych substancji, ale i różne formy dofinansowania w postaci dotacji czy ulgi podatkowej.

Ze Słońca prosto do domu

Zestaw fotowoltaiczny składa się z modułów fotowoltaicznych, zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych, falownika, który zmienia prąd stały na prąd zmienny, licznika zużycia i produkcji prądu, okablowania, a także w przypadku instalacji hybrydowej lub off-grid z akumulatora z regulatorem ładowania. Ogniwa fotowoltaiczne składają się z płytek krzemowych, gdzie energia słoneczna zamieniana jest na prąd stały. Następnie zostaje on przekształcony w falownikach na prąd zmienny o parametrach elektrycznych, zgodnych z wymogami sieci publicznej. Moduły są odporne na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, gradobicie czy mróz do -30 stopni. Powinny działać bez zarzutu przez pierwsze 20 lat, chociaż gwarancja produktowa sięga od 10 do 12 lat. Ich efektywność spadnie do 80 – 90% po 25 latach od montażu.

Instalacja fotowoltaiczna może działać w dwóch wariantach – on-grid z przyłączeniem do sieci energetycznej, gdzie wysyłana jest nadwyżka wytworzonej energii oraz off-grid bez przyłączenia do sieci energetycznej, gdzie nadwyżka wytwarzanej energii jest kumulowana w akumulatorach.

Czy fotowoltaika jest na mój dom?

Moduły fotowoltaiczne mogą budzić zainteresowanie ze względu na obniżenie rachunków za prąd, jednak pojawia się pytanie, czy oby na pewno można je zainstalować na danym budynku i czy są spełnione odpowiednie warunki do ich montażu.

Warunkiem sine qua  non do wybudowania mikroelektrowni jest posiadanie tytułu własności lub umowy dzierżawy nieruchomości albo gruntu, gdzie ma stanąć instalacja. Po drugie, system fotowoltaiczny musi być zamocowany na solidnym podłożu.

Ważne jest też usytuowanie domu. Zaleca się montaż modułów fotowoltaicznych na południowym dachu pod kątem nachylenia 35 stopni. Na zmniejszenie efektywności systemu mogą wpłynąć wysokie budynki, znajdujące się w sąsiedztwie. Fotowoltaika najlepiej działa podczas bezchmurnych dni, kiedy temperatura na dworze nie przekracza 25 stopni.

Skąd pieniądze?

Instalacje fotowoltaiczne wiążą się ze sporym kosztem, w zależności od stopnia ich rozbudowania. Na szczęście są projekty rządowe, które zapewniają dotację. Do najpopularniejszych programów należą Mój Prąd oraz Czyste Powietrze.

Od 1 stycznia 2019 roku istnieje też możliwość odliczenia podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Dotyczy to wszystkich środków finansowych, które przeznaczyliśmy na zmniejszenie zużycia energii cieplnej w domu. Jeśli nie udało się rozliczyć w pierwszym roku podatkowym pełnej kwoty, to przez kolejne max. 6 lat można uwzględnić pozostałą część kwoty w deklaracjach. Łączna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. Ważne jest, aby pamiętać, że nie możemy odliczyć od podatku kwoty, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie.

Aby uzyskać dofinansowanie należy wypełnić odpowiednie wnioski, które często wydają się skomplikowane. Warto skorzystać z pomocy instalatorów czy firm zajmujących się kompleksowo budową instalacji fotowoltaicznych, takich jak SUNclever, z którą współpracujemy – Klient po podpisaniu umowy już nie martwi się ani o dokumenty, ani o montaż. Co ważne, zwrot z inwestycji obecnie wynosi w zależności od parametrów od nawet 5 do 8 lat, a może ulec skróceniu. Fotowoltaika to inwestycja, która zazwyczaj wykonuje się raz w życiu, dlatego tak bardzo inwestor potrzebuje solidnego partnera z dużym doświadczeniem, który nie tylko wykona samą instalację, ale również będzie się cały czas opiekował jej pracą i śledził uzyski.

 Artykuł powstał we współpracy z SUNClever.

SUNClever jest polskim autoryzowanym partnerem SOLWAT, autora ponad 100 instalacji o łącznej mocy ponad 8 MWp. Zajmuje się kompleksowo procesem związanym z instalacjami – od projektu i audytu po kwestie administracyjne związane z przyłączeniem instalacji do sieci. SUNClever posiada własne ekipy montażowe. Jej kluczem do sukcesu jest wysoka jakość dzięki najlepszym podzespołom, oferowanym w korzystnych cenach. Firma współpracuje z Ministerstwem Środowiska w ramach wdrażania programu “Mój Prąd”, co sprawia iż ich inwestorzy otrzymują dotacje w pierwszej kolejności. SUNClever współpracuje również z firmą Mytkowski Domy Jednorodzinne. Już teraz możesz odebrać klucze do swojego domu z fotowoltaiką w pakiecie! 

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.