Nowoczesna stodoła – ponadczasowy projekt domu

MytkowskiBlog
Nowoczesna stodoła – ponadczasowy projekt domu

Spis treści

Nowoczesna stodoła to bardzo dobry przykład minimalizmu w architekturze – cechuje się prostą bryłą, brakiem wystających elementów i zdobień oraz ponadczasową elegancją. Domy budowane zgodnie z tym trendem zachwycają jednak nie tylko estetyką, ale też funkcjonalnością. Pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną we wnętrzach, a ze względu na konstrukcję dachu umożliwiają wydzielenie dodatkowej przestrzeni w formie poddasza. Warto także podkreślić ich energooszczędność. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego projekt dom-stodoła może okazać się najlepszym możliwym wyborem dla Ciebie i Twoich bliskich.

Nowoczesna stodoła – czym się charakteryzuje?

Czy stodoła to dobra inspiracja dla domów jednorodzinnych? Okazuje się, że tak. Architekci wyciągnęli bowiem z budynków gospodarskich to, co najlepsze. Do cech charakterystycznych nowoczesnych stodół należą:

 • prosta bryła ułożona w literę I, L lub T,
 • dwuspadowy, bezokapowy dach,
 • brak wykuszy, balkonów i innych wystających elementów,
 • brak elementów ozdobnych, takich jak kolumny,
 • duże przeszklenia.

W tym stylu buduje się zarówno domy piętrowe, jak i parterowe – o różnych metrażach.

Oprócz konstrukcji warto wspomnieć też o wnętrzach nowoczesnych stodół. Czym się charakteryzują? Trudno znaleźć projekt domu nowoczesna stodoła, w którym części wspólne – salon, kuchnia, jadalnia – są oddzielone ścianami i tworzą trzy oddzielne pomieszczenia. Zazwyczaj to jedna, otwarta i bardzo przestronna przestrzeń łącząca w sobie kilka funkcji. Należy jednak pamiętać, że nowoczesne stodoły dają duże możliwości aranżacyjne. Jeśli zamarzy Ci się zamknięta kuchnia, wystarczy uwzględnić to w projekcie.

Kolejną kwestią jest poddasze. Ze względu na konstrukcję nowoczesnych stodół, domy mają pod dachem wolną przestrzeń. W zależności od projektu można wykorzystać ją jako poddasze użytkowe lub nieużytkowe. Wiele osób decyduje się także na antresolę i wysoki sufit nad salonem. Jak widać, możliwości jest wiele.

Jakie zalety mają nowoczesne stodoły?

Oprócz eleganckiego wyglądu i funkcjonalnych wnętrz, nowoczesne domy-stodoły mają też szereg innych atutów. Oto najważniejsze z nich:

 • ze względu na prostą bryłę, budowa domów w stylu nowoczesnej stodoły nie jest mocno skomplikowana ani czasochłonna,
 • nowoczesne stodoły są uniwersalne – dobrze wpisują się w krajobraz miejski, wiejski oraz podmiejski,
 • dzięki prostej bryle zmniejsza się ryzyko powstawania mostków termicznych, a to przekłada się na większą energooszczędność budynków,
 • dachy dwuspadowe świetnie sprawdzają się do montażu paneli fotowoltaicznych,
 • duże przeszklenia zapewniają dobry dostęp do naturalnego światła we wnętrzach.

Wszystko to sprawia, że projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Decydują się na nie pary, osoby mieszkające w pojedynkę i rodziny z dziećmi w różnym wieku.

Czy dom-stodoła to projekt dla każdego? Zapewne znajdą się osoby, którym nie będzie odpowiadać minimalistyczna konstrukcja budynków tego typu. Pomijając jednak kwestie estetyczne, trudno odmówić nowoczesnym stodołom zalet. To praktyczne i funkcjonalne budynki, które są energooszczędne, a co za tym idzie – generują niskie koszty utrzymania.

Jak wybrać projekt domu nowoczesna stodoła?

Marzy Ci się własna nowoczesna stodoła, ale nie wiesz, jaki projekt wybrać? Jest kilka decyzji, które musisz podjąć przed budową domu.

 • Liczba pięter – zarówno domy parterowe, jak i piętrowe mają swoje wady i zalety. Warto jednak zastanowić się, czy schody nie będą utrudniać poruszania się po domu żadnemu z członków rodziny, np. dziecku lub osobie starszej.
 • Metraż – duże przestrzenie to duże możliwości, ale też… więcej sprzątania i wyższe koszty ogrzewania. Upewnij się, że w domu znajdzie się miejsce dla wszystkich domowników, ale nie zapominaj o aspektach praktycznych.
 • Garaż – jeśli posiadasz auto lub kilka samochodów, rozważ projekt nowoczesna stodoła z jedno- lub dwustanowiskowym garażem. Możesz także zaplanować postawienie wiaty na terenie działki.

To najważniejsze aspekty, ale na etapie projektowania warto wziąć też pod uwagę m.in. kwestię układu pomieszczeń i tarasu. Nie bez znaczenia jest też wygląd – dom to inwestycja na lata, więc ważne, by podobał się Tobie i pozostałym członkom rodziny.

MYTKOWSKI – nowoczesna stodoła na podstawie projektu gotowego lub indywidualnego

Jeśli chcesz zamieszkać w domu typu nowoczesna stodoła, zapraszamy do skorzystania z usług firmy MYTKOWSKI. Naszą specjalizacją jest budowa domów energooszczędnych parterowych i piętrowych, a także pomoc klientom na etapie projektowym. Marzy Ci się nowoczesna stodoła z garażem? Dom z antresolą lub poddaszem użytkowym? A może wciąż wahasz się między nowoczesną a bardziej tradycyjną estetyką? Sprawdź projekty domów dostępne na naszej stronie – znajdziesz tam wiele gotowych propozycji, które możemy zmodyfikować według Twoich potrzeb. Oto kilka przykładów projektów domów nowoczesnych w stylu stodoły z naszej oferty:

 • Anadia,
 • Zahora 2,
 • Aqueda,
 • Alpaya,
 • Fiora.

Oprócz projektów gotowych realizujemy także projekty indywidualne.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania o to, jak budujemy domy, w tym nowoczesne stodoły, zapraszamy do kontaktu!

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.