Od czego zacząć budowę domu?

MytkowskiBlog
Od czego zacząć budowę domu?

Spis treści

Ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. W końcu jest to jedno z najczęściej wymienianych marzeń. Po co tylko marzyć, skoro można działać. O czym warto pamiętać, zanim zaczniemy urządzać kuchnię czy salon?

Często pierwsza myśl o budowie domu pojawia się pod wpływem impulsu – zobaczysz ładny projekt, przejedziesz podczas wycieczki rowerowej obok pięknego domku, odwiedzisz znajomych w ich nowym gniazdku. Widzisz efekt końcowy, który zachwyca, a zapominasz o całym zapleczu powiązanych spraw takich jak kredyt, obowiązki względem domu, czas spędzony na jego pielęgnacji. Budowa domu jednorodzinnego to spore przedsięwzięcie finansowe oraz organizacyjne. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o realizacji naszych marzeń, warto się do tego przygotować, aby nic Ciebie nie zaskoczyło.

Po pierwsze – cel

Zawsze, przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto zadać sobie pytanie, jaki jest cel? Czy szukamy domu z myślą o wychowaniu dzieci, czy potrzebujemy większej przestrzeni, czy zależy nam na sadzeniu warzyw we własnym ogródku. Odpowiadając sobie na to podstawowe pytanie ujrzymy już wyraźnie rozwiązanie. Będziemy wiedzieli, czy lepszy dla nas będzie dom parterowy czy piętrowy oraz w jakich okolicach najlepiej zamieszkać. Kiedy znamy cel jest nam łatwiej wyznaczać kolejne punkty na drodze do własnego domu! Wzrosną też szanse na zakończenie budowy, a nie jej rozpoczęcie i rezygnację z planów w trakcie ich realizacji.

Gdzie, czyli najpierw działka

Widzisz piękny dom i stwierdzasz, że właśnie taki chcesz. Jednak nie od tego powinieneś zacząć swoją przygodę. Możesz wybrać dla siebie niepowtarzalny projekt domu, ale nie znajdziesz działki pod jego budowę. Zanim usiądziesz do projektu domu czy rozmów z fachowcami o jego budowie, poszukaj działki. Jest wiele portali, na których umieszczane są ogłoszenia o sprzedaży działek budowlanych. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim, ważna jest lokalizacja. Należy sprawdzić w planie zagospodarowania przestrzennego, czy na danym obszarze można wybudować dom jednorodzinny lub szeregowy. Jeśli takiego planu nie ma to każdy, nie tylko właściciel działki, może wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Warto przejrzeć też księgę wieczystą, w której znajdziesz najważniejsze informacje o danej działce – położenie, wielkość, przeznaczenie, właściciel.

Drugi krok to sprawdzenie najbliższego sąsiedztwa – czy w okolicy jest przedszkole lub szkoła, komunikacja podmiejska, a nawet sklep. Możesz postawić piękny dom w zaciszu, ale pamiętaj, że musisz nadal dojeżdżać do pracy czy szkoły, na zajęcia dodatkowe i zakupy. Czy to koniec wywiadu terenu? Z myślą o budowie trzeba pamiętać o sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej, gazowej.

Czy ważny jest kształt działki oraz warunki gruntowe? Jak najbardziej! Najlepszą opcją jest, gdy działka ma kształt kwadratu. Najpopularniejszą powierzchnią działki pod zabudowę jest od 5 do 10 arów czyli od 500 mkw do 1 000 mkw.

Projekt

Kiedy już jesteś zdecydowany na działkę możesz rozejrzeć się za projektem domu. Największą popularnością cieszą się domy jednorodzinne do 120 mkw. Na co warto zwrócić uwagę? Korzystnie wychodzą domy parterowe o regularnej bryle. Są tańsze w budowie, ale i w eksploatacji. Im więcej załamań w murze w postaci chociażby wykuszu, tym większe ryzyko powstania mostków termicznych, a to oznacza utratę ciepła. Ważne jest też rozlokowanie pomieszczeń, ich ilość oraz wielkość. W domu masz czuć się komfortowo. Zastanów się, ile potrzebujesz sypialni, łazienek, pomieszczeń gospodarczych. Pamiętaj, że wybudowanie jednego pokoju więcej kosztuje nawet kilkanaście tysięcy!

Coraz większa popularnością cieszą się poddasze użytkowe lub nieużytkowe w domach parterowych. Zyskujesz jedno piętro dodatkowo na przechowywanie rzeczy albo urządzenie pokoju dla gości, nie tracąc powierzchni, którą przeznaczysz na codzienne funkcjonowanie domowników. Pamiętaj też o żelaznej zasadzie – od południowej strony warto zaplanować pomieszczenie z dużymi oknami, a od północy z małymi lub bez (np. spiżarnię czy garaż).

Liczymy

Na pewno widziałeś niejeden dom w trakcie budowy, na którym wisiała informacja „Na sprzedaż”. Nieodpowiednie oszacowanie kosztów przerwało już wiele budów. Jak tego uniknąć? Najważniejszy jest solidny plan finansowy, z założeniem wzrostu wydatków o 20%. Taki bufor da Ci poczucie bezpieczeństwa i nie musisz stawać przed dylematem, skąd wziąć dodatkowe środki finansowe. Zbierz informacje, ile będzie Cię kosztować zakup działki, budowa domu, instalacje, wyposażenie, a także sprawy formalne takie jak akt notarialny, kredyt. O wiele łatwiej jest korzystać z usług firm budowlanych, które kompleksowo stawiają dom pod stan deweloperski. Nie musisz się martwić, czy zapomniałeś o jakiejś składowej naszego budżetu.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.