Parterowe love czyli z miłości do parterówek!

MytkowskiBlog
Parterowe love czyli z miłości do parterówek!

Spis treści

Kiedyś dom kojarzył się z budynkiem jedno- albo dwukondygnacyjnym. Dziś coraz częściej wybieramy małe domy jednorodzinne parterowe. Co jest w nich tak wyjątkowego?

Ceny mieszkań w miastach i miasteczkach idą wciąż do góry. Są już tak wysokie, że podczas kalkulacji zaczynam rozważać kupno niewielkiego domku jednorodzinnego. Oczami wyobraźni zamiast wspólnego placu zabaw widzimy ogródek, na który mamy wyjście z salonu, a nie z 2. czy nawet 10. piętra. Dodatkowo, znika problem głośnych sąsiadów za ścianą, zbyt małą odległością okien czy balkonów między blokami. Mały domek jednorodzinny daje nam więcej swobody i intymności. Jak nadać marzeniom odpowiedniego kształtu? Wystarczy spojrzeć na domki parterowe! Oto 7 powodów, za które je kochamy!

7. Szybko zamieszkać

Budowa domów parterowych jest szybsza niż w przypadku domów piętrowych. Wynika to często z prostej konstrukcji, a także z mniejszego metrażu. Przeprowadzkę możesz planować w nawet mniej niż pół roku od rozpoczęcia prac budowlanych. Ten czas prawdopodobnie spędzimy na dogrywaniu szczegółów związanych z urządzaniem wnętrz, więc nie będziemy wyczekiwać z niecierpliwością dnia, kiedy budowa się zakończy.

6. Mniejsze koszty

Domy parterowe w budowie kosztują mniej. Jeśli bryła jest prosta to potrzeba mniej materiałów budowlanych niż w przypadku domu piętrowego. Schodzi nam z głowy też wiele dodatkowych elementów, takich jak chociażby schody, które prowadzą na piętro, klatki schodowej. Obawiasz się, że w domu parterowym nie będzie poddasza? Nic podobnego! Wystarczy zaplanować je na etapie projektu!

5. Wszystko na wyciągnięcie ręki

W domu parterowym wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie, usytuowane blisko siebie. Dzięki temu, będąc w kuchni, masz na oku swoje dzieci. Możesz sprawdzić w trakcie przygotowania obiadu, czy odrabiają zadania domowe, bez konieczności biegania po schodach. Jeśli musisz zawołać któregoś z domowników, aby pomógł Ci przykręcić półkę to jest większa szansa, że usłyszy Ciebie z pokoju na tym samym poziomie, niż z piętra. Oczywiście, jeśli nie ma słuchawek na uszach.

4. Łatwiejsze utrzymanie porządku

Coraz więcej jest miłośników odkurzaczy, które uruchamiane są zdalnie. Kiedy stoimy w korku albo robimy zakupy, podłogi „same się sprzątają”. Niestety, tego typu urządzenia nie zdają egzaminu w domach piętrowych – za to do parterówek pasują idealnie. Nie napotykają na przeszkody w postaci schodów, z których mogą spaść, niszcząc siebie i drewno. Wolisz tradycyjne, sobotnie porządki? Zamiast dwóch godzin biegania z odkurzaczem „góra-dół” szybko i wygodnie odkurzysz oraz umyjesz podłogi. Zaoszczędzisz czas w wolny dzień, który możesz przeznaczyć na swoje pasje!

3. Bezpieczeństwo

Dla każdej rodziny najważniejsze jest bezpieczeństwo, bez względu w jakim wieku są jej członkowie. Dbamy o siebie od pierwszych dni życia. Przy małych dzieciach szukamy odpowiednich zabezpieczeń w postaci bramek na schody czy nakładek na narożniki. Kiedy maluch odkrywa świat i swoje możliwości, chce spróbować wszystkiego. Dom parterowy, ze względu na jeden poziom pomieszczeń, ogranicza możliwość upadku z wysokości. Nie mamy schodów, a dodatkowo okna sięgają ziemi, więc brakuje parapetów, na które można się wspiąć. Dla starszych osób dom piętrowy także jest wyzwaniem także ze względu na schody. Łatwiej przemieszczać się na jednym poziomie, tym bardziej, jeśli w grę wchodzi wózek inwalidzki, balkonik, a nawet laska.

2. Z widokami na przyszłość

O domu marzymy kiedy jesteśmy młodzi, ale też na jesień swojego życia. Małe domy parterowe to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych. W łatwy sposób mogą wyjść na taras i cieszyć się obcowaniem z naturą. Natomiast w środku wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie i w bliskim sąsiedztwie. Wizyty w łazience nie wiążą się z pokonaniem schodów, które stają się wyzwaniem z każdym dodatkowym rokiem. W domach jednorodzinnych dla seniorów należy też unikać wysokich progów oraz wszelkich dodatkowych stopni.

1. Elastyczność

Nasze życie inaczej wygląda, kiedy jesteśmy młodym małżeństwem, rodzicami małych dzieci czy osobami starszymi. Często łapiemy się na tym, że budujemy duży dom piętrowy z myślą o naszych pociechach. To świetne rozwiązanie, ale na kilka lat. Kiedy już wypuścimy nasze dzieci z rodzinnego gniazdka, zostajemy sami z ogromnym metrażem. Często piętro nie jest już wykorzystywane w pełni, a musimy je ogrzać i zadbać o niewykorzystaną już przestrzeń. Dom parterowy łatwo zaadoptujemy pod małe dziecko, które zaczęło raczkować i chodzić, jak i pod potrzeby osób starszych – i to niewielkim kosztem.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.