Samochód też chce mieć dom!

MytkowskiBlog
Samochód też chce mieć dom!

Spis treści

Kiedy decydujemy się na budowę domu jednorodzinnego pojawia się pytanie – czy budujemy garaż? W większości rodzin jest minimum jeden samochód. Garaż jest rozwiązaniem wygodnym z wielu względów, zarówno dla auta, jak i kierowcy.

Czy garaż ma sens?

Garaż dla samochodu przy domu to ogromna wygoda. Samochód nie jest narażony na niespodzianki pogodowe. Oszczędzamy czas na szorowaniu szyb, odśnieżanie samochodu, nie będziemy martwić się ewentualnymi silnymi wiatrami, które łamią gałęzie, a te mogą uderzyć w nasz pojazd. Garaż to też dodatkowe miejsce na przechowywanie opon, narzędzi, rowerów. Oczywiście taka inwestycja wiąże się z większymi kosztami na etapie projektu i budowy, a nawet eksploatacji. Istnieje alternatywa w postaci wiaty garażowej, jednak nie chroni ona tak, jak garaż ze ścianami i zamykanymi drzwiami.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na garaż, powstaje kolejne pytanie – wolnostojący czy w bryle domu jednorodzinnego? Rozważmy.

Razem…

Garaż w bryle domu jest częstym rozwiązaniem, stosowanym przez inwestorów. Daje wiele możliwości i podnosi komfort. Przede wszystkim, wychodząc z samochodu pokonujemy jedne drzwi i już jesteśmy w domu – jest ciepło i sucho, bez względu na pogodę. Doceni to każdy, kto mieszkał w bloku, szukał miejsca do zaparkowania i często musiał przejść kilkadziesiąt metrów do domu z zakupami, parasolem albo i bez.

Garaż może zostać także wykorzystany jako taras. Jeśli jego płaski dach jest zrównany z piętrem domu jednorodzinnego to możemy wstawić okno balkonowe w jednym z pokoi i stworzyć przytulny kąt do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jednocześnie budynek będzie wyglądać na masywniejszy, ciekawszy, bardziej nowoczesny.

Wybierając projekt domu z garażem często myślimy o kosztach. Oczywiście więcej zapłacimy za dom z garażem, niż bez. Jednak wielu klientów z czasem decyduje się na dobudowanie garażu. Jeśli od razu zdecydujemy się na projekt domu z garażem to mniej zapłacimy niż oddzielnie za projekt domu i projekt garażu za kilka lat. Zbudowanie garażu w bryle domu również jest tańsze ze względu na wspólną ścianę. Oszczędności są jeszcze większe ze względu na podatek – w przypadku garażu w bryle podatek od nieruchomości jest niższy niż jeśli mamy garaż wolnostojący. Czy oszczędzamy tylko pieniądze? Nie! Dodatkowo, zaoszczędzimy miejsce na działce. Garaż w bryle zajmuje mniej miejsca niż garaż o tej samej powierzchni, ale jako odrębny budynek.

Oprócz zalet zawsze pojawiają się pewne mankamenty, które są na szczęście do zniwelowania. Garaż w bryle domu budzi obawy związane z włamaniem. Jeśli złodziej wkradnie się do garażu to ma łatwiejszy dostęp do domu. Dlatego warto zainwestować w system alarmowy oraz solidną   oraz drzwi antywłamaniowe. Coraz więcej producentów bram oferuje takie rozwiązanie z zamkiem miejsca awaryjnego otwierania oraz wieszakami zapobiegającymi podważenie bramy od dołu.

...czy osobno?

Wybierając osobny garaż musimy pamiętać, że jest to postawienie dodatkowego budynku. Zgodnie z prawem, garaż wolnostojący musi być oddalony od granicy działki na min. 3 m jeśli ściana skierowana ku granicy nie posiada otworów okiennych i ściennych. W innym przypadku odległość ta nie może być mniejsza niż 4 m.

Jeśli garaż wolnostojący ma mieć więcej niż 35 mkw musimy wystąpić o dodatkowe pozwolenie na budowę. Ponosimy też wyższe koszty podatkowe – za garaż wolnostojący opłata jest wyższa niż za oddzielny budynek gospodarczy. Czy oszczędności z garażem wolnostojącym są możliwe? Oczywiście, że tak. Garaż wolnostojący nie musi być ocieplany albo może być ocieplony cieńszą warstwą niż garaż w bryle domu.

Jeśli garaż nie jest połączony przejściem z domem, tak jak w przypadku garaży w bryle, będziesz mieć krótką drogę do przejścia. W słoneczne dni nie stanowi to problemu, jednak w deszczowe czy zimowe już tak. Łatwiej o przeziębienie, bo na te kilka kroków nie będziemy specjalnie wyciągać parasola czy ubierać kurtki. Przecież to blisko. Właśnie podczas takich sytuacji dochodzi do przemarznięcia, przemoknięcia, a w konsekwencji pojawiają się dreszcze i katar.

Natomiast dużą zaletą garażu wolnostojącego jest mniejszy hałas oraz brak obaw o przedostanie się spalin samochodowych do wnętrza domu, na co wiele osób zwraca uwagę.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.