Co właściwie daje rekuperacja?

MytkowskiBlog
Co właściwie daje rekuperacja?

Spis treści

Od jakości powietrza, którym oddychamy zależy nasza jakość życia. Staramy się uchronić przed smogiem, ale co możemy zrobić, aby w naszym domu panowały najlepsze warunki dla nas i naszych bliskich? Postaw na rekuperacje!

Zasadą nowoczesnego budownictwa jest korzystanie w pełni z możliwości, jakie dostajemy. Dotyczy to także energii, która raz została wyprodukowana nie powinna uciekać niewykorzystana z naszego domu przez okno czy komin wentylacyjny. W jaki sposób ją zatrzymać i wykorzystać? Właśnie po to jest rekuperacja! 

Czym właściwie jest rekuperacja?

Rekuperacja jest to proces mechanicznej wentylacji, który polega na odzyskaniu energii z użytego ogrzanego powietrza za pomocą rekuperatora. System określa się mianem wentylacji zrównoważonej – tyle samo powietrza oddaje, co pobiera. Ilość powietrza wywiewanego oraz ilość powietrza wprowadzanego powinna być na poziomie 0. Jak to działa w praktyce? Nasz dom jest podzielony na pomieszczenia tzw. „mokre” oraz „suche”. Do mokrych należy m.in. kuchnia, łazienka, WC czy pralnia. Z nich pobierane jest zanieczyszczone powietrze, zawierające dwutlenek węgla i wilgoć. Natomiast do pomieszczeń „suchych” – salon, sypialnia, pokoje – dostarczane jest świeże, filtrowane powietrze. Do rekuperatora trafia zarówno powietrze z mokrych pomieszczeń, jak i to z zewnątrz. Rekuperator posiada filtry, które oczyszczają to, co do niego dociera, aby oddać do naszego domu czyste i świeże powietrze – bez kurzu, cząsteczek smogu i alergenów. W najprostszych słowach można stwierdzić, że cały system pozwala nam w pełni korzystać z ciepła, które zostało wyprodukowane przez nagrzanie wnętrza. Co ważne, możesz w łatwy sposób kontrolować i sterować rekuperacją. Na panelach, do których masz dostęp, możesz ustawiać tryb pracy, np. party jeśli jest więcej osób w jednym pomieszczeniu itp.

 

Niższe rachunki za ogrzewanie

System rekuperacji zapewnia nam nie tylko stały dopływ świeżego powietrza, ale też ciepło! Rekuperator składa się z wentylatora zasycającego oraz wentylatora wyrzucającego powietrze. Co ważne, strumienie powietrza, które są w obu wentylatorach, nie stykają się lecz wymieniają wzajemnie w wymienniku. Wymiennik ciepła odzyskuje część ciepła z powietrza wyciąganego z pomieszczeń i ogrzewa nim powietrze nawiewne. Jeśli tego ciepła nie jest wystarczająco dużo, w rekuperatorze zamontowany element grzewczy dodatkowo podgrzewa powietrze, które ostatecznie trafi do całego domu. Jak widać, powietrze jest dogrzewane, a nie ogrzewane od podstaw – stąd pochodzą oszczędności za ogrzewanie! Montaż instalacji rekuperacji zwróci się nam już po kilku latach!

Wentylacja grawitacyjna

Do tej pory popularnym rozwiązaniem stosowanym  w domach oraz mieszkaniach była wentylacja grawitacyjna, która opierała się na systemie kominów. Strumień powietrza powstaje wskutek różnicy ciśnienia wewnątrz budynku oraz jego otoczenia. Kominy wentylacyjne wyciągają zużyte powietrze, a przez szczeliny napływa to świeże. Przy wentylacji grawitacyjnej konieczne jest wietrzenie pomieszczeń. Co się z tym wiąże? Tylko przekonanie, że wpuszczamy świeże powietrze do środka. Tak naprawdę wraz z nim napływa smog, alergeny, kurz, zabrudzenia z zewnątrz, insekty a nagrzane powietrze z domu po prostu ucieka. W konsekwencji dom musimy nagrzać od nowa, a to oznacza wyższe rachunki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rekuperacji?

Systemy wentylacji dostępne na rynku oczywiście różnią się od siebie. Czym kierować się w takim razie przy ich wyborze? Najważniejszy jest przede wszystkim projekt, dopasowany do domu – ilości pomieszczeń oraz ilości mieszkańców, rozmieszczenie otworów wentylacyjnych, kanałów nawiewnych i wywiewnych oraz samego rekuperatora. Ten ostatni może znajdować się w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, a nawet na poddaszu. Musimy też liczyć się z ewentualną zmianą projektu domu – podniesieniem budynku, założeniem grubszego styropianu czy położeniem go na stropie. Montaż rekuperacji nie opóźni nam budowy – zazwyczaj w przypadku domu parterowego trwa 3 dni. Odbywa się po założeniu instalacji elektrycznych oraz tynkach, a przed zawieszeniem sufitu podwieszanego. Musimy pamiętać, że typów wentylacji nie możemy mieszać. W domu z rekuperacją nie ma potrzeby wietrzenia pomieszczeń ani zakładania kratek wentylacyjnych. Jeśli to zrobimy to rekuperacja nie będzie działać prawidłowo!

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami.
Zbudujemy dla Ciebie piękny dom.